در ادامه مباحث آموزش پرورش زالو که در سایت مطرح شده نگاهی اجمالی به زالو و ساختار بدنی و کاربرد آن می پردازیم . زالوها نوعی کرم حلقوی هستند که شبیه به کرم خاکی اند ولی از لحاظ آناتومی بسیار متفاوت می باشند.  تاکنون ۶۵۰ نوع زالو شناسایی شده است که برخی از آنها سمی هستند. در جلوی بدن زالو یک بادکش وجود دارد که از ۲  حلقه تشکیل شده است و دهان در این ناحیه واقع شده‌است و در انتهای بدن یک بادکش مدور وجود دارد که از ۷ حلقه تشکیل شده است. در ادامه مطلب همه چیز درباره آموزش پرورش زالو را خواهید فهمید.

همه چیز درباره آموزش پرورش زالو

همه چیز درباره آموزش پرورش زالو

خواص درمانی زالو و جایگاه آموزش پرورش زالو

زالوها می­توانند  نور، بو، صدا، گرما و ارتعاش را درک کنند و همچنین قادر به  لمس کردن نیز می باشند.   زالوها برای هضم خون یک نوع باکتری ترشح می کنند که همین باکتری باعث از بین رفتن سایر باکتری ها می شود، در نتیجه از فاسد شدن خون مکیده شده جلوگیری می کنند.

آنزیمی به نام هیرودین در بزاق دهان زالو وجود دارد که از یکصد آنزیم که تا کنون در بزاق دهان زالو کشف شده است فعلاً با اهمیت تر است. عامل تبرید کننده ای قوی در بزاق دهان زالوست که در درمان سرطانهای التهابی و زخم های ناسور مفید است. آنزیم سرد کنندۀ بزاق دهان زالو حاوی ترکیبات آمونیاک است که خاصیت سردکنندگی دارد.

از لحاظ تاریخی زالوها در پزشکی (زالودرمانی)، برای خونگیری استفاده می شدند و از همان زمان تاکنون در درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته اند و به همین دلیل آموزش پرورش زالو پر اهمیت است.. سابقهٔ عمل زالودرمانی به هندوستان و یونان قدیم باز می‌گردد که تاقرن هیجدهم و نوزدهم در اروپا و آمریکای شمالی ادامه یافت. در دوران مدرن، از زالو در مراحلی مانند چسباندن مجدد اجزای بدن در جراحی‌های ترمیمی و پلاستیک و درآلمان برای درمان آرتروز استفاده می‌کنند. به دلیل خواص درمانی فراوان ثبت شده برای زالو، آموزش پرورش زالو از اهمیت بسیار بالایی در تجارت پرورش زالو برخوردار است.

در ادامه مقاله ” همه چیز درباره آموزش پرورش زالو بیشتر ” با مفاهیم پرورش زالو بیشتر آشنا خواهید شد.

آموزش پرورش زالو

با توجه به با اهمیت شدن پرورش زالوی طبی در چندین سال اخیر در ایران و دنیا، پرورش زالو علاقه مندان بسیاری را به خود جذب کرده است و دلیل این جذابیت بازگشت سرمایه بسیار مناسب و بازار فروش زالو و همچنین خرید زالو می باشد به همین دلیل آموزش پرورش زالو نیز برای موفقیت در این حوزه امری ضروری است.

خواص درمانی بیشماری برای زالو وجود دارد که باعث ایجاد انگیزه برای پرورش زالو می­شود. امروزه آموزش پرورش زالو یکی از مشاغل پردرآمد محسوب می­شود که نیازمند آموزش پرورش زالو است. تکثیر و پرورش زالو یکی از فعالیت هایی است که در منازل مسکونی قابل انجام است و این امر علاوه بر ایجاد اشتغال، کمک بسزایی در ایجاد درآمد برای خانوارها دارد و توسعه این صنعت را رونق می بخشد.

مزایای آموزش پرورش زالو

ضریب رشد زالوها بین بیست  ۲۰ تا هشتاد ۸۰  برابر است , مثلا اگر بخواهیم  ۲۰۰۰ زالو پرورش دهیم، از آنجایی که ما در طرح های اقتصادی همیشه بدترین حالت تولید و بدبینانه ترین حالت را در نظر میگیریم، در این حالت ۲۰۰۰ زالو بعد از شروع تولید پس از ۶ ماه با ضریب رشد حداقل ۱۰ برابر به ۲۰۰۰۰ زالو میرسد.

همچنین دارای بیشترین شانس موفقیت در عمل تولید مثل و داشتن نسل­های متعدد است. از دیگر مزایای آموزش پرورش زالو نیاز به سرمایه اولیه کم و بازدهی بالای این صنعت در برگشت سرمایه است. علاوه بر این نیاز به کمترین فضای ممکن جهت تولید اقتصادی دارد و تقاضای زیاد از سمت بازار دارد.

محل پرورش زالو

در این قسمت از مقاله ” همه چیز درباره آموزش پرورش زالو ” در مورد محل پرورش زالو صحبت خواهیم کرد . پرورش و نگهداری زالوها از مباحث مهم می باشد. از این رو در این مقاله علاوه بر آموزش پرورش زالو شیوه نگهداری زالوها نیز بیان میشود. برای نگهداری سالم زالوهاباید آب محل زندگی آنها را یک روز در میان تعویض کرد، چون زالوها از خود مواد شیمیایی مانند آمونیاک ترشح می کنند و اکسیژن آب را از بین می برند و به تدریج خودشان نیز ضعیف شده و کارآیی خود را از دست می دهند و سرانجام پس از چند روز می میرند. بهتر است از آب کلردار استفاده نشود. قبل از جابه جایی می بایست دمای آب را کنترل کرده و از تغییر دمای ناگهانی آب تعویضی خودداری کرد. زالو ها به گرما حساسند و نباید دمای آب بیش از ۱۰ درجه سانتی گراد باشد و یا در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرند. غیر از آب زالو را می توان در خاک مرطوب و تمیز که در کیسه های نخی یا کتانی محصور شده باشد نگهداری کرد. درجه حرارت ایده آل برای زالوها ۷-۴ درجه سانتی گراد می باشد.

محل پرورش زالو می­تواند در برکه یا حوضچه طبیعی، حوضچه سیمانی، ایجاد حوضچه با پارچه های ضد آب و مخازن پلاستیکی باشد.
هر کدام از روش هائی که ذکر شد دارای مزایا و معایبی نسبت به هم میباشند که پرورش دهنده باید با در نظر گرفتن تمامی مزایا و معایب و همچنین امکانات خود نسبت به انتخاب بهترین روش برای پرورش زالو اقدام نماید .
در انتخاب روش مناسب جهت پرورش زالو باید موارد ذیل حتما مد نظر قرار گیرد :
تحرک زالوها، دسترسی به اکسیژن، مکانی مناسب برای تخم­گذاری زالوها، کنترل دما و PH آب و غذای زالو.

لینک های مرتبط با این مقاله : خرید زالو ، فروش زالو

 

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهار × 3 =