در این مقاله در ادامه مقالات قبلی که در مورد پرورش زالو و جایگاه آموزش پرورش زالو مواردی بیان شد، اثرات زالو درمانی را مورد بحث قرار می دهیم. امروزه این حیوان ریزجثه نقش بسیار زیادی در طب سنتی دارد و در کشورهای بسیاری آموزش پرورش زالو بسیار مورد توجه قرار گرفته است . محمد عزیز خانی دستیار تخصصی طب سنتی درباره زالو درمانی اظهار دارد: امروزه جامعه جراحان انگلستان پس از مشاهده اثرات معجزه آسای زالو در جراحی پلاستیک و گِرَفت‌های پوستی و پیوند اعضا, کاربرد زالو پس از پایان جراحی و حتی در حین عمل را کاملاً پذیرفته و مورد تاکید قرار می‌دهند.
شایان ذکر است که پرورش این حیوان بسیار راحت است و حتی با دیدن دوره های آموزش پرورش زالو به صورت خانگی می توانید در منزل خودتان نیز به این شغل پر منفعت وارد شوید.

زالو

.زالو  از گروه کرم‌های آبزی و از راسته آرواره‌داران است و بدنی فوق العاده انبساط پذیر و همچنین انقباض پذیر دارد. طول بدن زالو ۳-۲۵ سانتیمتر و عرض آن حدود یک سانتیمتر است. در جلوی بدن یک بادکش وجود دارد  ۲ حلقه دارد و دهان در این ناحیه قرار دارد و در انتهای بدن یک بادکش وجود دارد  که زالو توسط این بادکش خود را به یک نقطه متصل می‌کند و نقطه اتکایی است برای حرکت کردن.

اثرات زالو درمانی و اهمیت آموزش پرورش زالو

امروزه به دلیل خواص درمانی مشاهده شده در زالو و اثرات زالو درمانی در بدن ، صید زالو و آموزش پرورش زالو یکی از مباحث مهم در این زمینه است.
زالو درمانی به روشی سنتی – طبیعی گفته می‌شود که در آن از زالو  برای خروج خونآلوده استفاده می‌شود و در این روش به خاطر وجود آنزیم‌های ترشحی توسط زالو،  که خواصی مانند رقیق کردن خون، از بین بردن گرفتگی‌های عروقی، کمک به بهبود زخم‌ها، پیوند اعضا و غیره وجود دارد.
زالو درمانی یکی از روش‌های درمانی در طب سنتی است که ایرانیان جزء اولین افرادی هستند که از زالو درمانی به عنوان یک روش درمانی در درمان بیماری‌ها به کار بردند. حدود ۱۷۰۰ گونه زالو وجود دارد که فقط ۵۰ نوع آن طبی است.
زالو حیوانی است که از خون تغذیه می‌کند و هنگام مکیدن, آنزیم‌هایی از دهان ترشح می‌کند و در این آنزیم‌ها بالای ۱۰۰ ماده حیاتی کشف شده است و این مواد وارد گردش عمومی خون می‌شود, و بر کیفیت خون اثر می‌گذارد.
محمد عزیز خانی دستیار تخصصی طب سنتی درباره زالو می‌گوید: هیرودین یک ماده ضد انعقادی است که در زالو وجود دارد و خون را رقیق می‌کند. مکانیسم اثر زالو به اینگونه است که زالو از سویی خون آلوده و فاقد اکسیژن را تخلیه می‌کند و از سوی دیگر که بزاق خود را به خون می‌ریزد.

زالو خون آلوده و فاقد O۲ را تخلیه می‌کند یعنی همزمان عمل تصفیه خون و رقیق کردن خون را با هم انجام می‌دهد؛ زالو درمانی در افراد مبتلا به واریکوسل می‌تواند مفید واقع شود اما به شرط آنکه به درمانگاه‌های طب سنتی برای درمان مراجعه کند زیرا به دلایلی که پایین تر بیان میکنیم بعضا نمی توانند اثرات زالو درمانی را ببینند.

زالوها توانایی این را دارند که به هر نقطه از بدن بچسبند و بگزند و درمان را انجام دهند. وقتی دقیق به زالوها نگاه کنید, می‌بینید که در قسمت سَر؛ گردن درازی ایجاد می‌شود که نشان دهنده این است که زالو خوب محل را گزیده است. البته حرکات ملایم و موجی شکل بدن زالو نیز نشانگر همین مطلب است.
مکانیسم اثر زالو این است که زالو خون آلوده و فاقد O2 را تخلیه می‌کند و از سوی دیگر بزاق خود را که حاوی ماده‌ای آنتی‌کوالاگون (هیرودین) است و احتمالاً بیش از یکصد نوع ماده است را به موضع تزریق می‌کند.
بنابراین زالو همزمان عمل تصفیه خون و رقیق کردن خون را با هم انجام می‌دهد، بنابراین خون سالم و پاکسازی شده به کنترل عفونت‌ها و عملکرد بهتر سلول‌های دفاعی خون, سیستم ایمنی و افزایش اکسیژناسیون بافت‌ها منجر خواهد شد.
محمد عزیز خانی دستیار تخصصی طب سنتی درباره زالو می‌گوید: جنبه‌های درمانی زالو را صدها سال است که بشر شناخته است ولی نگاه طبی و درمانی را شاید نخستین‌بار حکیمان ایرانی داشتند.
وی می‌افزاید: اما از سال ۱۵۰۰ میلادی به بَعد در آمریکا و اروپا ردپای زالو درمانی دیده می‌شود که در کتاب‌های مرجع پزشکی اشاره و استفاده کردند ولی ردپای زالودرمانی را در کتاب ابن سینا و ذخیره خوارزمشاهی و کتاب خلاصه الحکمه و کتب‌های مبنایی طب سنتی ایرانی تا ۱۱۰۰ -۱۲۰۰ سال قبل نیز وجود دارد؛ پس می‌توانیم بگوییم نخستین‌بار به طور علمی و طبی ایرانی‌ها به زالو درمانی پرداختند.
این دستیار تخصصی طب سنتی عنوان می‌کند: در درمان با زالو ابتدا باید بدن را پاکسازی و آماده کرد که این پاکسازی می‌تواند با کمک غذا یا داروهای گیاهی صورت پذیرد. همچنین در انجام تمام اعمال یداوی باید فرد قوت و توان خوبی داشته باشد که شاهد اثرات زالو درمانی باشد .
عزیزخانی معتقد است که افراد نباید درگیری‌های ذهنی, خستگی, افسردگی, استرس یا … داشته باشند و شرایط روحی بیمار نیز خوب باشد تا در روند اعمال یداوی فرد دچار مشکل نشود. به افراد توصیه می‌شود افراد برای انجام اعمال یداوی حتماً به مراکزی مراجعه کنند که مورد تایید وزارت بهداشت است.
عزیزخانی بیان می‌کند: ما خودمان مروج طب سنتی هستیم و هم از منتقدان طب سنتی نیز هستیم.
وی یادآور شد: حتماً باید وزارت جهاد کشاورزی در زمینه آموزش پرورش زالو و پرورش و تکثیر زالوهای استریل بهداشتی و طبی آستین بالا بزند تا ما بتوانیم به راحتی زالوهای خوب را در اختیار پزشکان علاقه‌مند قرار دهیم و حتماً باید زالو درمانی در محیط مطب انجام شود، بنده مشاده کردم که در نمازخانه یا حسینیه یا قطار یا خانه و … زالو درمانی انجام شده که دور از شان مردم است که به این افراد رجوع کنند؛ حتماً باید نزد اطبای مجرب بروند تا نتایج خوب و کامل را از زالودرمانی ببینند و اثرات زالو درمانی را ببینند.
در این زمینه رضا منتظر دستیار تخصصی طب سنتی نیز درباره زالو درمانی عنوان می‌کند: زالو را نباید استفاده کرد الا بعد از آنکه بدن را از فضولات پاکسازی کنند که این پاکسازی می‌تواند به وسیله مصرف داروهای مسهل یا غذاهای مناسب صورت پذیرد.
وی اضافه می‌کند: قبل از زالو باید بدن را از سموم پاکسازی کرد، همچنین عفونت‌هایی که در بدن است, در محل نیش زالو و به شکل آلرژی یا عفونت خود را نشان می‌دهد.
این دستیار تخصصی طب سنتی ادامه می‌دهد: باید دقت شود زالو درمانی حتماً با تجویز پزشک صورت پذیرد. متاسفانه بعضی مراکز هستند که صرفاً روی زالو دارند کار می‌کنند. هر کس با هر مشکلی بیاید فقط از زالو استفاده می‌کنند. طب سنتی فقط زالو یا حجامت نیست که افراد باید این را مدنظر بگیرند.

گیلان لیرو پیشگام در آموزش پرورش زالو

شرکت گیلان لیرو از پیشگامان در زمینه صید و پرورش و آموزش پرورش زالو و خرید زالو و فروش زالو است. این شرکت که متشکل از متخصصان در این حوزه است با بهره گیری از مشاوره و راهنمایی اساتید بزرگ طب اسلامی و سنتی، و همچنین گذراندن دوره های آموزشی قرنطینه، تکثیر و پرورش زالوی طبی و آموزش پرورش زالو اقدام به تولید یکی از بهترین نژادهای زالوی طبی و تامین بخش عمده ای از نیاز بازار نموده است.امید واریم از مقاله اثرات زالو درمانی لذت برده باشد .

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 3 × سه =