از انجایی که زالو مستقیما با خون انسان در ارتباط است قصد داریم که در این بخش از اموزش پرورش زالو در مورد اینکه ایا زالو ویروس را انتقال میدهد یا خیر صحبت کنیم که توسط گروه متخصصین گیلان لیرو تهیه شده .در صورت نیاز و یا سوال در مورد اموزش پرورش زالو میتوانید از طریق تماس با ما بر روی سایت با متخصصین گیلان لیرو ارتباط برقرار کنید. در این مقاله برسی کنیم که “ایا زالوی پزشکی میتواند ناقل بیماری باشد” یا خیر

ایا زالوی پزشکی میتواند ناقل بیماری باشد

ایا زالوی پزشکی میتواند ناقل بیماری باشد

ایا زالوی پزشکی میتواند ناقل بیماری باشد؟

زالوها هم مانند سایر جانوارن وجودشان برای طبیعت بسیار مهم است. زیرا آنان دارای وظیفه ای در عالم  و چرخه طبیعت هستند که هیچ موجود دیگری قابلیت اجرای آن را بجز زالوها ندارند و حتما حذف زالوها از چرخه طبیعت توسط انسان ها که خود رااصطلاحا متمدن می خوانند فاجعه ی زیست محیطی بزرگی را به وجود می آورد  .

و همچنین این موجود زنده از چنان مکانیزم پیچیده  و پیش رفته ای برای جلوگیری از انتقال میکروارگانیسم ها دارا است که حتی به خاطر این رفتار طبیعی و غریزی شان از ان ها برای استریل کردن داخل بدن انسان استفاده می شود .

درست است زالوی غیر استریل علاوه بر این که حامل انواع میکروب ها نیست بلکه از بین برنده تمام آنها نیز می باشد.

برای فهم بهتر مطلبی که گفته شد مروری بر سیستم گوارش زالوها خواهیم داشت:

  • مواد فعال هیرودین یا ضد انعقاد که با ترشح بزاق زالو روی زخم جاری می شوند از لخته شدن خون حتی پس از انکه زالو خود را از شکار جدا می کند جلوگیری می کنند !!!
  • اکثر زالوهای هیرودینیده (مانند هیرودومدیسینالیس و هیرودو وربانا) عادت به خوردن خون دارند و خون شکار خود را می مکند . یک زالو با بادکش خلفی اش به شکار می چسبد و سپس با ۳ بادکش قدامی تغذیه ای خود را شروع می کند  آروا ره ها ی تیغه ای شکل و دندان دار زالو از دهان بیرون آمده و شبیه به اره هستند و حرکت می کنند که  همین کار دلیل بریدگی Y  شکل و یا سه دندانه ای در پوست شکار وی می شود که با یک ماده با منبع شناخته نشده بی حس می شود .زالو رگ های جلدی باز می کند و خون تراوش شده به سمت محفظه پیش دهانی , حفره دهانی و حلق ماهیچه ای می مکند .
  • زالو خون را به سرعت هضم نمی کند و یک مقدار کم از آنزیم هایی که برای هضم خون را خودش تولید می کند ولی به جای ان بر آنزیم های که توسط میکروبی هم سفرگان داخلی تولید شده فلورتکیه دارد . زالوها باکتری هایی در روده را دارا هستند که آنزیم های بخصوصی را به وجود می اورد , به استثناء آنزیم های درون زا که در همه ی زالوهای مطالعه شده پیدا شده است . باکتری های هم سفره که گونه های خاصی دارند آنزیم های هضمی تخصصی تولید می کنند . زالوهای  که تغذیه ان ها خون است مانند هیرودومدیسینالیس یک نوعی باکتری به نام آئروموناس هیدروفیلا را در روده ی خود داررا هستند که دو وظیفه ی بسیار مهم آن عبارتست از :
  •  باکتری یک ماده آنتی بیوتیک ترشح می کند که از رشد سایر باکتری ها ممانعت کرده و به دنبال آن تجزیه خون را که به مدت طولانی در سیستم گوارشی آن ها باقی می ماند به تعویق می اندازد .
  •   این باکتری آئروموناس هیدروفیلا دارای مواد آنزیمی است که نقش بسزایی در هضم و جذب مواد غذایی زالو دارد . و به نظر می رسد که مقداری از نیاز ویتامینی زالوها به کمک باکتری هایی که در روده وجود دارد تامین می شود که دلیل دقیقی از رابطه ی همسفرگی داخلی هست.

برای خواندن بخش دوم مبحث “ایا زالوی پزشکی میتواند ناقل بیماری باشد” به ادامه مطلب بروید…

لینک های محبوب : خرید زالو ، فروش زالو .

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 10 + شش =