در بخش اول و بخش دوم که در مورد این بود که ایا زالوهای پزشکی می تواند بیماری را از خونی به خون دیگر انتقال دهد بود تا حدودی با مکانیزم بدن زالو و باکتری ها و انتی بیوتیک هایی که در بدن این موجود هست اشنا شدیم .

حال در این بخش در به صورت کامل و علمی به این موضوع که ایا زالوهای پزشکی بیماری را به انسان انتقال می دهد یا خیر می پردازیم.در صورت داشتن سوال در مورد آموزش پرورش زالو داشتید می توانید از قسمت تماس با ما با تیم متخصص گیلان لیرو تماس بگیرید,شرکت گیلان لیرو  تیم مجرب و متخصص میتواند شما را در زمینه اموزش پرورش زالو از صفر تا صد کار  یاری کند .

ایا زالوهای پزشکی میتواند ناقل بیماری باشد؟(بخش سوم)

ایا زالوهای پزشکی میتواند ناقل بیماری باشد؟(بخش سوم)

آیا زالوهای پزشکی میتواند ناقل بیماری باشد؟

سوال دیگری که ممکن است پیش بیاید این است که بدن زالوها که در تالاب ها زندگی ممکن است آلوده به انواع میکروارگانیسم ها  باشد ,از آنجا که نمی توان موجود زنده را استریل کرد پس در نتیجه این میکروارگانیسم ها ها ممکن است به انسان انتقال یابند که جواب این سوال به شرح زیر است :

  • طبق نظر محققین زالوهای موجود در زمین های شلتوک ودر فیلیپین , نقش بسزایی در انتقال ارگانیسم های بیماری زا مسبب طاعون گاوی را ایفا میکنند . زالوهای خشکی که در جاوه اندونزی هستند انتقال دهنده تاژک دار انی به نام هرپتوموناس هستند که باعث زخم های قانقاریایی می شوند ولی زالوهای پزشکی از مدل هیردومدیسینالیس می باشند و در ایران از تالاب هایی در جاهایی از گیلان صید می شوند و انتقال دهتده هیچ بیماری نیستند.
  • زالوهای پزشکی علیرغم سایر زالوها شدیدا به آبهای کثیف حساس می باشد و عموما از آب های تمیز صید می شوند .
  • زالو قبل از اینکه نیش بزند محل مورد نظرش را با بزاق خود که حاوی مواد آنتی بیوتیک است تمییز می کند و بعد بوسیله بادکش قدامی خود که در زیرش خلاء نسبی ایجاد کرده محل را می پوشاند تا ارتباط آن را با محیط اطراف قطع می کند و بعد از ان شروع به آشامیدن خون می کند ,ضمنا پس از رها کردن موضع به علت خونریزی بعد مکیدن خون توسط زالوهای پزشکی از زخم , زخم را شسته می شورند و همین جریان خون که در رگ است از ورود میکروارگانیسم ها به داخل زخم جلوگیری خواهد کرد و سپس شخصی که زالو را می اندازد محیط اطراف زخم را با آب جوش یا صاف شده دم کرده آویشن تمییز خواهد کرد و بهد از ان با استفاده از وسائل استریل زخم را به خوبی پانسمان می کند . که با این روش اگر هم بدن زالو آلوده باشد امکان انتقال آلودگی از بین می رود و اما بسیار جالب است بدانید ” که اپیدرم زالو , ماتریکس کلاژنی سوراخ داری است که با یک لایه شاخی ترشحی , پوشیده می شود (همان کوتیکول) و حدودا هر ۳ تا ۱۰ روز یک دفعه به وسیله حرکات و انقباضات ماهیچه ای موجی شکل زالوها می ریزند . چرخش پوست اندازی به وسیله دما , کیفیت آب , و وضعیت تغذیه ای زالو مشخص می گردد . پوسته جدا شده از زالو مشابه پرده های سفید شناور متصل به گیاه ها است . که توانایی این را دارد که مانند حلقه های سفیدی روی زمین دیده شود یک لایه موکوسی که به صورت کلی از موکوپلی ساکاریدها شکل گرفته است روی کوتیکول رشته ای را پوشش میدهد . لایه موکوسی همجنین در خلال پوسته اندازی میریزد این سد موکوسی که شامل دو لایه می شود , از برخورد مستقیم باکتری های گیاه های آبزی با اپیدرم زالو جلوگیری می کند. باکتری ها با هر پوسته اندازی حذف می شوند و محیط خارجی زالو عاری از هر نوع میکروارگانیسم می شود . پس بنابراین پوسته اندازی به شکل یک روش کاملا طبیعی برای بهداشت جانور و میزبان به کار می رود .کسانی که زالو نگه می دارند باید حتما چاره ای برای پوسته اندازی زالو اتخاذ نمایند و باید حتما از اشیای زبر مانند سنگ های لبه تیز و گیاهان آبزی مانند گیاه دم گربه ای در ظروف زالوهای پزشکی قرار بگذارند . گاهی اوقات می تواند با کشیدن ملایم پوسته توسط دست , زالو را برای جدا شدن از پوسته قدیمی اش یاری کرد توجه کنید که باید سعی کنید کل پوسته خارج شود نه مقداری از آن و در کل بهتر است زالو را چند روز در آب نگهداری کنید و بدن آنها را تمیز و یکی یا دو روز در آب بدون کلر شیرین نگهداری کنید و هر روز آب را تعویض کنید .این تنها راه حل می باشد زیرا زالو را نمیتوان استریل کرد .

در حالت کلی با توجه به مطلب فوق می توان متوجه شد که امکان انتقال بیماری از زالو به انسان غیر ممکن است و نیازی به کشتن زالو پس از استفاده از زالو نیست پس ای کاش  با نکشتن زالو سهم خود را از انسانیت به طبیعت بدهیم.به این لینک ها سر بزنید خرید زالو ، فروش زالو .

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • چهار × 3 =