زالوهای طبی و اهمیت آموزش پرورش زالو

با توجه کشف فواید بسیار زیاد زالوهای طبی در دنیا، آموزش پرورش زالو هم از لحاظ پزشکی و هم از لحاظ اقتصادی بسیار حائز اهمیت است.. با توجه به اقبال روزافزون طب مدرن به زالودرمانی و تأثیرات درمانی غیرقابل انکار زالو درمانی امروزه آموزش پرورش زالوهای طبی نیز به میزان قابل توجهی مورد اسقبال قرار گرفته است. لازم به ذکر است که آموزش پرورش زالو در شرکت گیلان لیرو توسط متخصصین مجرب و با تجربه صورت می گیرد.

شرکت گیلان لیرو اقدام به پرورش یکی از بهترین نژادهای زالوی طبی نموده است. با توجه به کیفیت بالای محصول و همچنین وجود بازار بسیار گسترده در خارج از کشور این شرکت با کشور های اروپایی از جمله کشور روسیه و فرانسه در حال مذاکره برای صادرات محصول خود می باشد. از سوی دیگر با هدف تامین نیازهای بازار داخلی، این شرکت تعاونی در حال آموزش پرورش زالو و همچنین نظارت و مشاوره تولیدکنندگان می باشد. در این راستا قصد داریم در این مقاله نگاهی مختصر به زالو و اهمیت آموزش پرورش زالو و تاریخچه زالو درمانی بپردازیم.

زالوهای طبی

زالوهای طبی با نام ( Hirudo Medicinalis ) معروف می باشد که اصولا جزء انگلهای خون خوار به شمار می رود . طول آن به طور متوسط ۱۲ سانتی متر و عرض آن حدود یک سانتی متر است و وزن آن ۳ – ۲ گرم می باشد و بصورت زنده زایی تکثیر پیدا می کند ساختمان بدنی این موجود از لحاظ سیستم عصبی بسیار ساده و ابتدایی است . جهت تکثیر و رشد معمولا در آکواریومهای بزرگ و به صورت گروهی پرورش داده می شوند.

زالوی طبی جانور عجیبی است که صدها سال است از آن به صورت زنده یا فرآورده برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. امروزه باز هم استفاده از زالو در بسیاری از کشورهای دنیا و حتی در کشورهای پیشرفته رایج شده است، چنان چه اکنون زالو را با عنوان جراح کوچک (Micro Surgeon) می شناسند. مکیدن خون بیمار و ترشح آنزیم هایی با خواص درمانی متعدد، باعث شده است که زالو درمانی، روشی ساده و ارزان قیمت برای درمان بسیاری از بیماری ها باشد. محل نیش حیوان به شکل Y میباشد و هنگام گزش فرد درد بسیار خفیفی احساس میکند.

در طب سنتی ایران، زالو درمانی همراه با سایر روش های درمانی مثل گیاه درمانی به صورت ترکیبی برای درمان بسیاری از بیماری ها تجویز شده است.بیش از دو هزار سال است که از زالو به شکل ابزار سوزن مانند – ابزاری که به بدن می چسبد و خون را میمکد – در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. زالوها کرم های آبزی و یا گاهی خاکزی دارای عادات شکاری یا انگلی هستند و در آنها بادکش های بزرگ انتهایی به منظور حرکت و چسبیدن وجود دارد.

زالوها جانوران لاشه خوار، شکاری یا انگلی بوده و گروهی از آنها دارای عادت خونخواری هستند. زالوهای خونخوار توسط بادکش به میزبان چسبیده سپس یک آنزیم ضد انعقاد به نام هیدرودین آزاد کرده و از خون میزبان تغذیه میکنند. در یک وهله غذایی، زالو میتواند چندین برابر وزن خود خون بخورد. قسمت بیشتر آب خون دفع میشود ولی قسمت غلیظ و متراکم این غذای کامل، به صورت مایع غلیظی باقی میماند و به آهستگی ظرف چندین ماه هضم می شود.

اگر میخواهید به طور حرفه ای و قیمت مناسب پرورش و تکثیر زالوی طبی را شروع کنید، میتواند با ثبت نام در شرکت گیلان لیرو زیر نظر مهندس علیرضا تندور تولید کننده و مشاور برتر آموزش پرورش زالو در ایران، در دوره های آموزشی ایشان شرکت کنید.

نقش آموزش پرورش زالو

زالو هم مانند سایر جانوران و موجودات پرورشی میتواند با برنامه مدون و شکل صحیح آموزش پرورش زالو و تولید به شغلی پر درامد تبدیل شود.
برای این صنعت دو روش درامد زایی وجود دارد یکی پرورش زالو یعنی نگه داری و رشد زالو در سیکل های مختلف رشدیی با مدت زمان کمتر برای رسیدن به سود و دیگری تکثیر و تولید زالو که اگر با روشهای روز دنیا انجام شود ضریب تبدیل زالو به پنجاه تا صد برابر میرسد و زمان تکثیر در دو دوره و ۱۴ ماه میباشد و سوددهی را با یک حساب سرانگشتی میشود حساب کرد یعنی شما به طور مثال اگر هزار زالو داشته باشید حداقل پنجاه هزار زالو و حداکثر صد هزار زالو خواهید داشت.

تاریخچه زالودرمانی

زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در هند، یونان، روم، ایران و سپس در اروپا مورد استفاده پزشکی داشته است. در قرن نوزدهم از این جانور کوچک برای درمان هر دردی از جمله سردرد، تب، زخم‌های عفونی شده، دمل و آبسه، ورم‌ها، هموروئید و . . . استفاده می‌شده است.

بدلیل اثر ضد انعقادی هیرودین (Hirudin) بزاق زالو، امروزه  ثابت شده است که پس از عمل جراحی آنژیوپلاستی قلب و در بیماری‌های کرونری قلب، زالو می‌تواند نقش مؤثری ایفا کند و Risk جراحی و Side Effect و خطر حملات قلبی را به حداقل کاهش دهد. در هندوستان ۲۰بیمار با واریس اندام تحتانی داوطلب زالو درمانی شده اند و پاسخ درمانی شگفت‌آوری مشاهده شده و تمامی بیست نفر  کاملاً درمان شدند.این مقاله به پایان رسید در صورت هرگونه مشکل یا سوال در مورد خرید زالو  و فروش زالو با ما تماس برقرار کنید .

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • هجده − سیزده =