نظر حکمای اسلامی پیرامون زالو درمانی

در ادامه مقالات قبلی در زمینه آموزش پرورش زالو ، پرورش زالوی طبی و زالو درمانی،  در این مقاله قصد داریم به نظر حکمای اسلامی پیرامون زالودرمانی بپردازیم. همین طور که در این مقاله بیان می شود زالو درمانی در ایران پیشینه ای تاریخی دارد و هم اکنون نیز در کشور ما و بسیاری از کشور های دنیا از زالودرمانی برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. “” در صورت سوال در مورد خرید زالو و فروش زالو از قسمت تماس با ما ، با ما تماس بگیرید . “” نظر حکمای اسلامی پیرامون زالو درمانی

ابن سینا و زالو درمانی نظر حکمای اسلامی پیرامون زالودرمانی

شیخ‌الرئیس ابن‌سینا باب مبسوطی پیرامون زالو دارد و چنین می‌فرمایند : نظر حکمای اسلامی پیرامون زالو درمانی
«از زالوهایی که کرک ‌ریز و نرم دارند یا لاجوردی رنگ هستند پرهیز کنید زیرا دچار غشی، خونریزی، تب، سستی و قرحه‌های بدخیم خواهید شد. از زالویی استفاده شود که در آب‌های خزه‌دار که محل زیست قورباغه‌هاست نمو کرده و نه زالویی که در آبهای گل‌آلود سیاه بوده است. زالو بهتر است «حجامت» خون تباه را از عمق بدن بیرون می‌کشد. زالو را ابتدا سرازیر نگهدارید تا استفراغ کند و محتویات شکمش بیرون آید سپس اندکی خون بره به او بدهید. سپس مواد چسبنده و کثیف بدن او را با بوراکس پاک کنید استفاده از مواد صابونی عطردار مضر است و جایی را که می‌خواهید زالو بگذارید با دست مالش دهید تا سرخ شود.

اگر جای زالو انداختن را با گل سرشور یا خون اندود کنند. زالو بهتر می‌چسبد. بهتر آن است که پس از جدا شدن زالو، محل گزش او را حجامت برنهید تا احیاناً اگر آزاری و عفونتی براثر نیش زالو عارض شده، از بین برود اگر پس از زالو اندازی خون بند نمی‌آید مازوج سوخته، نوره، خاکستر یا سوده نرم یا پودر باقلا و زردچوبه استعمال شود. زالو اندازی برای بیماری‌های پوست از قبیل جوش‌ها، دمل‌ها، لکه‌های سیاه و نقطه‌های سیاه و سپید و . . . مفید است.»
حکمای اسلامی پیرامون زالو درمانی

دیدگاه حکیم جرجانی پیرامون زالو درمانی

نظر حکمای اسلامی پیرامون زالودرمانی

جرجانی معتقد است بهترین زالو، زالوی موجود در آب‌های پاکیزه است و شکل او باید همانند دم موش باشد و شکم او سرخ و پشت او سبز و سرش کوچک باشد و او نیز معتقد است منفعت زالو بیشتر در بیماری‌های پوستی مانند ریش بلخی، قوبا، سعفه و . . . می‌باشد. طریقه استعمال و موارد احتیاطی که جرجانی برشمرده همان دیدگاه بوعلی‌سیناست که از تکرار آن صرف‌نظر می‌کنیم. نکته بارز افتراق دیدگاه جرجانی با تمام حکما درباره کاربرد زالو این جمله او در کتاب ذخیره است که می‌فرماید : «نخست تن را به فصد و مسهل پاک باید کرد و سپس دیوچه (زالو) را فراز گذارید تا منفعت او پدید آید»

حداقل تاریخ طب گواه آن است که خدمتی که زالو به نوع بشر کرده است بیشتر از تمام زیان هایی است که برای وی برمی شمارند.استفاده از زالویی به نام زالوی پزشکی (Hirudo medicinalis) برای بسیاری از بیماری ها از دیرباز نمودار سودمندی های شایان این جانور بدنام است. کارایی مناسب زالو در طب و دامپزشکی سبب اختصاص دادن حوضچه هایی برای پرورش زالو در ممالک مختلف شده است. در روسیه زالو از رقم های مهم صادراتی محسوب می شود. سابق بر این از اقلام صادرات و واردات کشورهای اروپایی به شمار می آمد و گفتنی است که در سال ۱۸۵۰ کشور فرانسه صد میلیون زالو از کشورهای دیگر خریداری کرد.

آموزش پرورش زالو در ایران نظر حکمای اسلامی پیرامون زالودرمانی

هم اکنون در کشور ما پرورش و آموزش پرورش زالو به صورت کاملا حرفه ای و زیر نظر اساتید با تجربه در این زمینه نظیر استاد تندرو در شرکت گیلان لیرو انجام می شود.  و علاقه مندان به شرکت در دوره های آموزش پرورش زالو می توانند با مراجعه به سایت و تکمیل فرم ثبت نام در این دوره های آموزشی شرکت کنند. علاوه شرکت گیلان لیرو علاوه بر آموزش پرورش زالو در زمینه تولید و پرورش بهترین نژاد زالوی طبی از پیشگامان است و در حال حاضر درحال صادرات زالو به کشورهای اروپایی است.

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • یک × 3 =