پرورش زالو در ایران از آنجایی که بازگشت سرمایه ی بسیار خوبی دارد و میتوان با فضای بسیار کم (در حد ۱۰ متر) و سرمایه ی اندک کار را شروع کرد مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است.  می توان با آموزش پرورش زالو در ایران به طور صحیح و پرورش زالو به عنوان طرح خانگی و هم طرح صنعتی از این حرفه استفاده کرد . با  آموزش پرورش زالو در ایران به صورت اصولی می توان موفقیت بسیاری در این حرفه کسب کرد. در این راستا شرکت گیلان لیرو با تجربه ای بسیار در این زمینه آماده ارائه بهترین دوره آموزش پرورش زالو در ایران است و می تواند شما را در زمینه خرید زالو و فروش زالو راهنمایی نماید .
نکته ی دیگری که کار پرورش زالو را جذاب کرده است قیمت زالو در کشور های اروپایی میباشد که بین ۲ دلار تا ۸ دلار متغیر است و این تفاوت قیمت میتواند این حرفه را به صادراتی پرسود و غیر نفتی برای ایران تبدیل کند به غیر از بازار صادراتی عالی زالو در داخل کشور از بازار بکری برخوردار است .

پرورش زالو در ایران

پرورش زالو در ایران

وضعیت زالو در ایران

از آنجایی که در گذشته زالو در طبیعت ایران صید و در پزشکی استفاده می‌شد، نیازی به پرورش این جانور مفید در کشور نبود، اما در چند سال اخیر به دلیل آلودگی ناشی از مصرف بی‌رویه سموم کشاورزی، تعداد زالوها کاهش چشمگیری یافته است. زهکشی تالاب‌ها و دریاچه‌ها و شخم زدن زمین‌های کشاورزی با تراکتور به جای اسب از دیگر دلایل کم شدن زالوی طبیعی در ایران است و همین امر تولید زالو را به ضرورتی پر سود تبدیل کرده است.
در حال حاضر نیز تکثیر و پرورش زالو در ایران با موفقیت انجام پذیرفته، به‌طوری‌که در حال حاضر بیش از ۲۰۰ هزار قطعه زالوی پرورشی برای عرضه به بازار مصرف وجود دارد و این در حالی است که پرورش زالو توجیه اقتصادی خوبی دارد و در حال حاضر هر قطعه زالو در ایران ۵۰۰ تا۲۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد و این در حالی است که قیمت این آبزی در اروپا ۸ تا ۱۲ دلار است.
به این ترتیب است که با توسعه آموزش پرورش زالو و پرورش زالو در ایران به صورت اصولی از یک سو فرصت‌های شغلی جدید برای جوانان بیکار ایجاد می‌شود و از سوی دیگر افزایش درآمد اقتصادی روستاییان رقم خواهد خورد و سود خوبی هم نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود.

آموزش پرورش زالو و تکثیر آن در ایران

در حال حاضر، آموزش پرورش زالو و تکثیر و پرورش آن در برخی از استان‌های ایران مانند مازندران، آذربایجان شرقی و خراسان با موفقیت انجام می‌شود، به طوری که در حال حاضر زالوی پرورشی برای عرضه به بازار مصرف وجود دارد.
لازم به ذکر است که سرمایه لازم برای تولید زالو بسیار کم است. به عنوان مثال از ملزومات پرورش زالو تهیه استخرهایی کوچک است که عمق آن نیم متر باشد و درکف استخر، سیمان‌ها با خاک رس پوشانده شوند. بنا به گفته کارشناسان، با سرمایه اندک ۵ تا ۱۰ میلیونی می‌توان کارگاه کوچک تولید زالو را به راه انداخت.

درآمد‌زایی پرورش زالو در ایران سایر کشورها

درکشورهای روسیه، آلمان، فرانسه، انگلستان و مالزی  پرورش زالو از زمان های طولانی وجود داشته است و طبق آمارها  کشورهایی نظیر روسیه و انگلستان و آلمان از تولید و صادرات زالو درآمد بسیاری کسب می کنند که می تواند با درآمد نفت ایران مقایسه شود.
گفتنی است، زالو از ۲۵۰۰ سال قبل در کشورهایی مثل هند، یونان، روم، ایران استفاده می شده و در کشور روسیه بیماری‌های مختلف (سردرد و امراض قلبی و پوستی و ضعف قوای جنسی) با زالو معالجه می‌شود.
در مسکو و اوکراین از بزاق دهان زالو  کرم‌های آرایشی برای رفع چین و چروک صورت تولید شده است.

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • دوازده + دو =