زالوی طبی و زالوی مولد

از مهم ترین مباحثی که برای پرورش زالو در دوره آموزش پرورش زالو گفته می شود، تفاوت زالوی طبی و زالوی مولد است. در تکیمل مباحث آموزش پرورش زالو کهدر مقاله های قبلی به طور مفصل بحث شد، اکنون به تفاوت زالوی طبی و لارو می پردازیم . برای خرید زالو روی لینک کلیک کنید .

زالوی طبی و زالوی مولد

زالوی طبی و زالوی مولد

از مهم ترین گونه های اقتصادی زالو می توان به زالوی طبی اشاره کرد که نوارهای سبز زیتونی تا سبز لجنی در پشت خود دارند. زالوی طبی و زالوی مولد هر دو در پزشکی استفاده می شوند و خاصیت درمانی دارند ولی تفاوت هایی با هم دارند.
زالو ها از زمان بیرون آمدن از پیله تا  ۴ ماهگی لارو هستند و تا سن ۱ سالگی (اصطلاحا نر) هستند تا حدود سن ۲ سالگی امکان تکثیر شدن ندارند و در این زمان اگر شرایط مساعد و تغذیه مناسب صورت گرفته باشد با رسیدن به بلوغ جنسی و با بوجود آمدن کلیتلوم ها جنسی در زیر گردن و شرایط مناسب جفت گیری و با عمل کوکون گذاری تکثیر می شوند و بعداز ۱ الی ۲ باز زایش دیگر قدرت جنسی خود را از دست می دهند و دیگر مقرون بصرفه نیست برای تکثیر نگهداری شوند پس از این رو دیگر نمی توانند مولد باشند در این مرحله که رشد جسمی زالو بیشتر شده و جدود چندین ماه دیگر زنده نمی ماند(احتمال مرگ بعداز جفت گیری وجود دارد) باید به عنوان زالو طبی بزرگ یا برای خشک کردن به فروش برود تا بعداز زالو درمانی(معمولا برای حیوانات) یا روغن گیری از چرخه خارج شود.
قابل توجه تولید کنندگان: حتما برای پرورش و تکثیر باید زالو مولد یعنی زالو که حداقل ۱سال از عمرش گذشته تهیه کنید تا قابلیت تکثیر در مدت نگهداری را داشته باشد و برای فروش زالوهایی که مطمئن هستید حداقل یکبار زایش کرده اند یا بچه زالو ها در اندازه های مختلف(بزرگ، متوسط ، ریز،کبریتی،سوزنی) را بفروش برسانید.

نکات زالو درمانی

برای کلیه قسمت های بدن(دست ، پا، کمر و پشت) سعی کنید زالویی تهیه کنید که از نظر جسمی رشد کامل کرده باشد ، به دو دلیل ۱ اینکه این زالو قدرت بادکش بیشتری داشته بنابراین از عمق بیشتری خون را مکش می کند ۲ اینکه تعداد آنزیم های مفید موجود در بزاق دهان زالوی طبی با بلوغ کامل بیشتر از زالو جوان می باشد.فقط اگر مجبور شدید برای صورت یا پشت گوش زالو کوچک تهیه کنید می توانید زالو حداقل ۶ ماهه یا زالوهایی که جسم کوچکتری دارد تهیه کنید.

آموزش پرورش زالو در گیلان لیرو

شرکت گیلان لیرو با بهره گیری از استاتید مجرب در زمینه آموزش پرورش زالو، اقدام به برگزاری دوره های آموزش پرورش زالو نموده است. لازم به ذکر است شرکت گیلان لیرو از پیشگامان در تولید و صادرات زالوی طبی است.

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 19 − شش =