یکی از دلایلی که چند سالی است در ایران کارجویان بسیاری را به سمت پرورش زالو  جلب کرده درآمد پرورش زالو و آموزش پرورش زالو است. ایران یکی از تولیدکنندگان پرورش زالو ی طبی در جهان است. مصرف زالو به دلیل خواص متعدد آن در سراسر جهان رو به افزایش است. بر این اساس بسیاری از کشورهایی که دارای اقلیم مناسب هستند، به پرورش و تکثیر زالو روی آورده و در آمدهای سرشار و حیرت آوری کسب کرده اند. پرورش صنعتی و نیمه صنعتی زالو در ایران هم چند سالی است که آغاز شده است. لینک های مربوط : خرید زالو ، فروش زالو .

درآمد پرورش زالو

درآمد پرورش زالو

درآمد پرورش زالو

علیرضا تندرو که فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار و دانشجوی روانشناسی بالینی است، درباره علت موضوعیت یافتن پرورش زالو، می گوید: “استفاده طبی از زالو در ایران قدمت بسیار زیادی دارد. در کشور ما زالو همواره از طریق صید مستقیم از تالاب ها تهیه و به مصرف پزشکی می رسید. اما متاسفانه به دلیل از بین رفتن اکو سیستم طبیعی، زالوها به شدت کمیاب شدند.

استفاده کشاورزان از کود شیمیایی و سموم باعث آلودگی آب شد و در نتیجه قورباغه ها و لاک پشت ها که منبع اصلی تغذیه زالو ها بودند از بین رفتند. علاوه بر این صید بی رویه زالو ها نیز آن ها را با تهدید جدی روبرو کرد.

متاسفانه صید بی رویه زالو در شمال ایران و قاچاق آن به کشورهایی چون ترکیه و روسیه به صورت جدی ادامه دارد. با کاهش شدید زالوها در طبیعت و میل روز افزون مردم برای درمان با استفاده از زالو، پرورش خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی این موجود توجیه اقتصادی پیدا کرد.”
علیرضا تندرو درباره اهمیت درآمد پرورش زالو اظهار می کند: “شاید برای خیلی ها باور نکردنی باشد، اما در حال حاضر درآمد پرورش زالو تایلند از صادرات زالو برابر با صادرات نفتی ایران است. هر زالوی بالغ در اروپا به قیمت ۱۱ دلار به دست مصرف کننده می‌رسد.

البته تا زالو به این مرحله از رشد برسد حداقل ۲ سال زمان می برد. یعنی ارزش هر ۴ زالو معادل یک بشکه نفت اوپک است. اگر تولید کننده ای مانند من هر زالو را به ازای ۷ دلار به کشورهای اروپایی بفروشد، با کسر هزینه های گمرک، بیمه و حقوق کارگر از هر زالو ۴ دلار سود خالص برداشت خواهد کرد.

سفارش کشورهای اروپایی هم غالبا در تیراژ ۱۰۰ هزارتایی به بالاست. من در حال حاضر مجوز تولید سالانه ۱۰۰ هزار زالو را دریافت کرده ام و فکر می کنم رسیدن به در آمد سالانه ۴۰۰ هزار دلار از صادرات زالو برایم چندان دور از دسترس نباشد.”

آموزش پرورش زالو در ایران

بنابراین پرورش زالو از اهمیت اقتصادی ویژه ای برخوردار است و به طبع آموزش پرورش زالو نیز جایگاه مهمی برخوردار است و هر کس که بخواهد در این حرفه وارد شود باید دوره های آموزش پرورش زالو را بگذراند تا به آن جایگاه اقتصادی مورد انتظار برسد. دوره آموزش پرورش زالو در شرکت های معتبری مانند گیلان لیرو که پرورش دهنده حرفه ای زالوی طبیعی هستند  تحت نظر مهندس تندرو برگزار می شود. علاقه مندان به آموزش پرورش زالو می توانند با شرکت در دوره های آموزشی شرکت گیلان لیرو اقدام نمایند.

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 17 − 7 =