زالو انداختن از جمله کارهایی است که در دیرباز در طب وجود داشته و افراد و پزشکان برای درمان بسیاری از بیماری ها از آن استفاده می کنند. در مقاله های قبلی آموزش پرورش زالو و فواید و خواص زالودرمانی به طور مفصل بیان شد و در این مقاله نکاتی هنگام زالو انداختن بیان می شود.  اگر زالو انداختن به طور صحیح انجام نشود آن نتیجه مورد انتظار حاصل نمی شود. بنابراین شیوه صحیح زالو انداختن نیز اهمیت بسیار زیادی دارد.

نکاتی هنگام زالو انداختن

زالو انداختن

روش زالو انداختن

ابتدا محل زالو درمانی را کاملاً با آب و صابون شستشو داده و سپس با آب فراوان آبکشی شود. زالوها باید در محلی که بیشترین احتقان را دارد انداخته شود.
همچنین بهتر است ابتدا زالوهای گرسنه و کوچک استفاده شوند. هیچگاه نباید بیمار با شکم خالی مبادرت به زالودرمانی کند و بهتر است حتی هنگام خونگیری از شربت‌ها و آب میوه‌های تازه استفاده کند تا احتمال ضعف به حداقل برسد. بیمار هنگام زالودرمانی بهتر است روی تخت بنشیند و یا دراز بکشد. البته برای زالو انداختن پشت گوش نیاز به دراز کشیدن نیست اما هنگام خونگیری از پا یا دست بهتر است بیمار روی تخت دراز بکشد و یا حداقل روی تخت بنشیند تا در صورت لزوم فوراً دراز بکشد. البته این دستورات جنبه احتیاطی دارد و مشکلی به وجود نمی‌آید، چرا که پزشک توان بیمار را هنگام خونگیری در نظر می‌گیرد. در هر حال چنانچه خونگیری ضعف و سرگیجه ایجاد شود، بیمار باید سریعاً دراز بکشد و پاها را بالا نگهداشته و سر را روی زمین قرار دهد این کار موجب هجوم خون به سمت مغز شده و ضعف از بین می‌رود و تن بیمار خیس عرق می‌شود که این عرق کردن نشانه از بین رفتن ضعف است ودر این مواقع باید به خوردن شربت‌هایی مانند شربت زعفران و شربت گلاب و بیدمشک و امثال آن مبادرت ورزد.
به علاوه باید بخاطر سپرد کسانی که پس از زالودرمانی از غذاهای بسیار مقوی و سنگین مانند دل و جگر و قلوه استفاده می‌کنند ضرر می‌بینند. چون این مواد اگرچه بسیار مقوی هستند اما مولد خون کثیف و غلیظ است و اثر زالودرمانی را به شدت کاهش می‌دهند.
میتوان محل مورد تجویز را بادکش نموده و زالو را با پنس سر گرد بدون دندانه روی محل موردنظر قرار داد . سپس زالو با گردش روی پوست، نقطه مناسب خونگیری را پیداکرده، به آن چسبیده و شروع به مکیدن خون میکند.
زالو آنقدر خون میمکد تا بادکرده، از پوست جداشده و بیافتد. چنانچه زالو از بدن جدا نشد میتوان روی زالو مقداری نمک طعام، موی سوخته یا خاکستر پنبه ریخته تا زالو بیافتد. میتوان محلی را که زالو آنرا جراحت کرده توسط لیوان حجامت بادکش کرده تا باقیمانده خون خارج شود.
گاز استریل به صورت یک چهارم تاشده به این صورت که ابتدا از وسط تاشده مجدداً از وسط تا شود. سپس گوشه بسته آن به قطر یک سانتیمتر با قیچی بریده شود تا هنگام بازکردن گاز، وسط آن یک دایره خالی ایجادشود.
گاز فوق روی محل زالو انداختن گذاشته شده و زالو با استفاده از پنس کوچک لبه گرد به آرامی گرفته و آن را در سوراخ وسط گاز قرار میدهند تا به محل مورد نظر بچسبد زیرا به این شیوه از سرگردانشدن زالو و حرکت آن به اطراف جلوگیری میشود.
روش دیگر برای زالو انداختن این است که زالو را روی یک گاز استریل قرارداده و روی محل نگه میدارند. هنگامی که فرد احساس سوزش کرد به این معناست که زالو به محل چسبیده است.
سومین روش مورد استفاده برای زالو انداختن به این صورت است که زالو را داخل لیوان حاوی آب قرارداده و لبه لیوان را به محل زالواندازی می چسبانند، آنگاه زالو در آب حرکت کرده و خود را به پوست رسانده و به محل می چسبد.
در حین زالو درمانی پرستار باید مراقب حرکات زالو و تغییر محل مکش زالو باشد.
باید مراقب بود تا وقتی زالو به منطقه چسبید حرکات تموجی پیدا میکند که نشانه مکیدن خون است و به تدریج بزرگ می شود.
باید توجه داشت که زالو معمولاً ۶۰ الی ۹۰ دقیقه به خونخواری ادامه میدهد.

دوره آموزش پرورش زالو

دوره آموزش پرورش زالو در شرکت های معتبری مانند گیلان لیرو که پرورش دهنده حرفه ای زالوی طبیعی هستند  تحت نظر مهندس تندرو برگزار می شود. علاقه مندان به آموزش پرورش زالو می توانند با شرکت در دوره های آموزشی شرکت گیلان لیرو اقدام نمایند.

 

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • هفت + دو =