زالوها نوعی کرم حلقوی هستند که شبیه به کرم خاکی اند ولی از لحاظ آناتومی بسیار متفاوت می باشند.  تاکنون ۶۵۰ نوع زالو شناسایی شده است که بعضی از آنها سمی هستند. شناخت زالو و تغذیه زالو از اهمیت فوق العاده ای در آموزش پرورش زالو برخوردار است. اکنون در این مطلب نحوه تغذیه زالو را بیان می کنیم.

تغذیه زالو

تغذیه زالو

تغذیه زالو ها

زالوها زندگی انگلی دارند وتغذیه زالو از جانوران مرده و یا شکار کرم‌ها، حشرات، جانوران کوچک است و یا به بدن ماهی‌ها و یا پشت قورباغه‌ها می‌چسبند و خونخواری می‌کنند و یا اینکه به بدن موجودات آبزی و یا ماهی‌ها می‌چسبد.

زالوها پس از چسبیدن به میزبان، پوست یا مخاط را به وسیله سه آرواره شاخی خود به شکل شکاف سه شاخهY شکل می‌درانند و در کل بادکش دهانی به مثابه یک سیستم ایجاد خلإ عمل می‌کند و خون را به جیب‌های قابل اتساع قسمت میانی لوله گوارش (چینه‌دان= crop) پمپاژ کرده و پس از دفع قسمت اعظم آب خون، قسمت غلیظ و متراکم آن در چینه‌دان زالو باقی می‌ماند و به آهستگی ظرف چندین ماه گوارش می‌یابد. شایان ذکر است که زالو در یک وعده غذایی می‌تواند چندین برابر وزن خود خون بخورد.

پس از خونخواری کامل یک هفته طول می‌کشد تا زالو بتواند مجدداً حرکت یا شنا کند. روند هضم‌ خون در بدن زالو بسیار کند است. حداقل زمانی که زالو می‌تواند مجدداً به شکار بپردازد از تاریخ شکار ۲ ماه به طول می‌انجامد.

 تغذیه زالو در کارگاه پرورش زالو

زالو در کارگاههای پرورش زالو به دو طریق می تواند تغذیه کند. اول گیاه نیلوفر آبی و دوم خون حیوانات.

رشد گیاه نیلوفر آبی بسیار سریع است و می‌توان با قراردادن آن در بطری‌ها آنها را رشد داد. زالوها به نیلوفر آبی می‌چسبند و از آن تغذیه می‌کنند.

خون مورد نیاز برای تغذیه زالو را از کشتارگاه می توان فراهم کرد. برای زالوهای مولد به ازای هر ۱۰۰ زالو یک لیتر خون نیاز است و برای زالوهای پزشکی به ازای ۲۵۰ زالو، یک لیتر خون نیاز است.
دمای خونی که از کشتارگاه به کارگاه منتقل می‌شود باید با استفاده از ظروف آب گرم، بالا رود تا زالو حس کند خونی که می‌مکد از بدن موجود زنده است.

توصیه می‌شود به زالوهای مولد قبل از کوکون‌گذاری خون حیوانات داده شود.

نحوه تغذیه زالو و خرید زالو و فروش زالو به طور مفصل و حرفه ای در دوره آموزش پرورش زالو آموزش داده می شود و علاقه مندان می توانند با شرکت در دوره های آموزش پرورش زالو از نحوه صحیح تغذیه زالو مطلع شوند.

 

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • هفت + هفده =