در بخش اول مقاله ی  اجزای بدن زالو اناتومی بدن زالو و اجزای بدن زالو شرح داده شد و اما در این مقاله سیستم کار اجزای بدن زالو توضیح داده شود . شناخت آناتومی و اجزای بدن زالو در پرورش زالو نقش مهمی را ایفا می کند و آموزش های مفصل تر در این مورد در دوره های آموزش پرورش زالو شرکت گیلان لیرو آموزش داده می شود. لازم به ذکر است که گیلان لیرو یکی از شرکت های متخصص در پرورش و آموزش پرورش زالو است.

اجزای بدن زالو

اجزای بدن زالو

 

سیستم کار اجزای بدن زالو

یک باکتری همزیست در روده ی زالو زندگی می کند که به این نامها شناخته می شوند ” آئروموناس بیوار ، سوباریا ورونی یا پسودوموناس هیرودینیس ” که البته نامهای دیگری نیز دارد . باکتری که نام برده شد کمک زیادی به هضم غذا می کند ، معده زالو که شامل یک محفظه بزرگ و پیچیده استو این وظیفه را دارد که مواد غذایی را در خود نگهداری کند که زالو بتواند برای مدت زمان زیادی بدون استفاده از غذا زنده بماند . در قسمت پایانی معده ِ زالو ، هضم ، کم انرژی و یا آهسته رخ می دهد و اگر لازم شود حتی هاضمه ی بی هوازی نیز در معده نیز رخ می دهد . زالو پس از آنکه محتویات داخل شکمش را مورد استفاده قرار داد توانایی این را ارد که چندین ماه با استفاده از ترکیبات بدن خودش و بدون غذا زندگی کند . زالو دارای یک دهان و یک معده می باشد که هر دو نقش مکنده ی جلوئی و عقبی را در بدن زالو را دارند ، مکنده ی عقبی خودش را به بدن میزبان نگه می دارد و مکنده ی جلوئی که همان دهان می باشد، با پشتو انه مکنده عقبی خودش را نگه میدارد و بعد بدن میزبان را به محکمی گاز میگیرد ، لازم به ذکر است که مقعد در سطح پشتی بالای مکنده ی عقبی قراردارد.

سسیتمهای اجزای بدن زالو

سیستم های دفعی زالو بسیار جالب است ، یک سیستم دفعی است که از طریق روده و مقعد انجام می شود ، اما سیستم دفعی بنام نفریدیای حلقوی و اعضای تولید مثلی که هرمافرودیتی ( نر و مادگی ) هستند به شکل زیبائی کار دفع را نیز انجام می دهند . زالو دارای یک سیستم عروقی است که یک شبکه ی مویرگی به هم پیوسته را تشکیل می دهد ، در خون زالو ، هموگلوبین وجود دارد که حامل اکسیژن به تمام قسمتهای بدن می باشد ( خون بدن زالو شبیه خون بدن انسان است به همین دلیل زالو به خون انسان علاقه شدیدی نشان می دهد) ، دربدن زالو هیچگونه استخوانی وجود ندارد به همین دلیل جزء نرمتنان طبقه بندی می شود . بدن زالو شباهت زیادی به کرم خاکی دارد جزءخانواده ی آن است ، بندهای حلقوی بدن زالو هم شبیه یک معجزه است و ساختار دقیق و جالبی دارد ، از ۳۴ بند بدن زالو بندهای ۹ تا ۱۱ از کلیتلوم ، عضو مسئول تولید پیله را تشکیل می دهند ، و تنها در فصل تابستان قابل رویت هستند ،هفت بند انتهایی نیز مکنده ی عقبی را بوجود می آورند .
بدن زالو دارای حلقه های ثانوی است که ۱۰۵ عدد می باشند .
که در قسمت خارج بخشهای داخلی را در زیر خود پنهان می کنند . هر بخش داخلی بطور متوسط توسط ۵ حلقه پوشیده شده است،هر حلقه به شکل زیبائی می تواند مثل آکاردئون باز شود . حلقه ها و عملکرد پیچیده آنها به پوست زالو کمک می کند،تا هر زمان که لازم باشد گسترش یافته و مقادیر قابل توجهی خون را در هنگام تغذیه یا مکیدن در خود جای دهد . در داخل بدن زالو بلافاصله زیر پوست ۳۲ غده ، مثانه دفع ، نفریدیا و وزیکول سیمینال قرار دارند که بصورت بخش مجزا نشان داده می شوند ، دقت در ساختار پیچیده ی آناتومی بدن زالو هر انسان محققی را به شگفتی وا می دارد،بخصوص سیستم پیشرفته و منحصر به فرد عصبی این حیوان که بطرز ماهرانه ای روی طعمه یا دشمن خود تمرکز پیدا می کند ، حیرت انگیز است .
سر زالو جزء دیگری از عجایب زالوست و یک آچار فرانسه ی تمام عیار است ، بطوریکه عمل چسبیدن ، نیش زدن ، ترشح ، مکیدن و حس کردن را به نحو احسن انجام می دهد،سر زالو دارای گیرنده های چشایی و حرارتی بوده و براحتی می تواند نسبت به پیرامون خود عکس العمل نشان دهد زالو دارای چشمانی است که می تواند ببیند . دیواره ی بدن زالو طوری طراحی شده است که بتواند از عهده ی اعمال خود برآید ، ماهیچه های قوی دیواره ی بدن زالو ، این امکان را می دهد که زالو بتواند به مدت طولانی شنا کند و به زالو کمک می کند تا محکم به شکار خود بچسبد.

این مقاله به پایان رسید امیدواریم که کورد رضایت و استفاده شما دوستان عزیز قرار گرفته باشد و توانسته باشیم سوالات شما را بر طرف کنیم در صورت هر گونه سوال در مورد پرورش زالو ، خرید زالو و فروش زالو میتوانید از قسمت تماس با ما با تیم متخصص گیلان لیرو تماس برقرار کرده و مشاوره بگیرید .

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • ده − 4 =