نگهداری زالو از مسائل مهم در پرورش زالو است.  به دلیل خواص درمانی بیشماری  که برای زالو ثبت شده است انگیزه برای آموزش پرورش زالو بیشتر می شود. امروزه پرورش زالو یکی از مشاغل درآمدزا محسوب می­شود که نیازمند آموزش پرورش زالو است. پرورش زالو و همچنین نگهداری آن یکی از فعالیت هایی است که در منازل مسکونی نیز قابل انجام است. برای خرید زالو و همچنین شیوه صحیح پرورش زالو گیلان لیرو با سابقه ای بسیار درخشان در این زمینه آماده ارائه هرگونه خدمت می باشد.

پرورش و نگهداری زالو

نگهداری زالو

روش نگهداری زالو

برای نگهداری زالو کافی است یک عدد کوزه یا یک عدد شیشه بزرگ مربا خوری را برداشته و سپس درون آن به مقدار یک سوم ظرف ، آب خنک پر کنید و بهچند توری ظریف را جایگزین در آن کنید و با کِش آن را محکم کنید و باید این ظرف در جایی تاریک و خنک نگھداری شود و در زمان نگهداری  از زالو نیازی  به  غذا ندارند و (زالو ھا را یکدفعه آب به آب نکنید) ھر روز باید مقداری از آب آنھا را عوض کنید و دوباره آب تصفیه شده و خنک بدون و کلرشیرین را جایگزین کنید و با انجام درست و صحیح این کار ها  می توانید زالو  را حتی تا یک سال  هم نگه دارید ولی سعی کنید حداکثر ٢ الی ٣ ھفته نگھدارید و سپس از آنھا استفاده کنید برای جابجا کردن زالو ھا می توانید از دست بدون دستکش نیز استفاده کنید و نگران گرفتن دستتان توسط زالو نباشید (البته می  توانید از دست کش پلاستیکی یا لایتکس استفاده نمایید ) و این را بدانید که زالوی خیس و آب خورده به راحتی نمی تواند موضع مورد نظر شما را بگیرد به ھمین دلیل با یک گاز باز کمی زالوھا را خشک کنید .

صید و نگهداری زالو

بھترین زمان برای صید زالو تابستان و  بھار است . در ایران برای صید زالو , صیادان چکمه ھای بلند و لباس ھای پلاستیکی می پوشند و به درون تالاب می روند و حرارت بدن هایشان زالوھا را تحریک و جذب خود  می کند و سپس از آب بیرون می آیند و زالوھایی که  به چکمه ھا و لباس چسبیده را جدا می کنند که این کار بسیار کسل کننده و وقت گیر است .
البته یک راه دیگر این است که  یک جوراب زنانه پا کنند و پا را داخل آب کرده تا زالوھا به آن بچسبند . زالوھا از روی جوراب نمی توانند  پا را نیش بزنند. و البته صید زالو در فصل زمستان که تابستان که فصل استراحت زالوھاست و فصل خواب زالوھاست کاھش چشم گیری دارد که این جزء عجایب این جانور می باشد زیرا در فصل زمستان و تابستان بر اساس مبانی طب سنتی ، خون درمانی به جز در موارد اضطرار نباید صورت گیرد که این نکته بسیار جالب می باشد و عمدتا صید زالوھا در بھار و پائیز انجام می شود و نیز زالو درمانی ھم باید در این دو فصل انجام بگیرد .
و در حالت کلی برای حفظ سر زندگی زالو و داشتن بزاقی با ترکیب و کیفیتی عالی و  میکروبی کم , نگهداری کردن از زالو و روش متناسب آماده سازی ضروری می باشد .
این مقاله به پایان رسید امیدواریم مورد توجه شما دوستان گرام قرار گرفته باشد و توانسته باشید از آن استفاده کافی کرده باشید تیم گیلان لیرو در هر زمانی که بخواهید می تواند پشتیبانی آموزشی به شما بدهد و برای شروع و یاد گیری شما را آماده کند تا بتوانید بهترین بازدهی را از این کار بدست آورید .

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 4 × سه =