قیمت زالو امروزه یکی از دغدغه های مهم در بین افرادی است  که در حال پرورش زالو هستند و یا اقدام به راه اندازی این شغل دارند. کسانی که در پرورش زالو دست دارند می دانند که اکنون ایران از لحاظ قیمت خرید زالو و فروش زالو در مقایسه با کشورهای اروپایی متاسفانه وضعیت خوبی ندارد. با اینکه ایران در حال پیشرفت در پرورش زالو و صادارات زالو است اما هنوز در مقایسه با کشورهایی مثل فرانسه باید خود را رشد دهد. اکنون فرانسه بیش از ۱۰۰ سال است که بزرگترین مصرف کننده ی زالوی طبی است اما در ایران مصرف زالو و همچنین پرورش زالو آنچنان که باید جایگاه ندارد در حالی که زالودرمانی در ایران تاریخچه ای طولانی دارد و ایرانیان از دیرباز از زالو در درمان امراض استفاده می کردند.

 

قیمت زالو

قیمت زالو

بازار مصرف و خرید زالو اکنون در اروپا روز به روز در حال گسترش است و قیمت زالو نیز روز به روز افزایش می یابد تا جایی که طبق آخرین اطلاعات قیمت فروش زالو در اروپا ۸ تا ۱۲ دلار است و این در حالی است که قیمت زالو در ایران نهایتا تا ۲۰۰۰ تومان است. علاوه بر قیمت زالو حتی خرید زالو و همچنین فروش زالو  و پرورش زالو نیز در کشورهای اروپایی از ایران جلوتر است و اروپایی ها درآمد حاصل از صادراتشان بیشتر از ایران است.

علیرضا تندرو یکی از متخصصین پرورش زالو که اکنون در حال صادر کردن زالو به کشورهای دیگر است در مورد وضعیت پرورش زالو و قیمت زالو اظهار دارد:

“سفارش کشورهای اروپایی غالبا در تیراژ ۱۰۰ هزارتایی به بالاست”و این خود نشان از تقاضای زیاد کشورهای اروپایی است. او همچنین در مورد  قیمت زالو در اروپا افزود:

“قیمت هر ۴ زالو معادل یک بشکه نفت اوپک است. اگر تولید کننده ای مانند من هر زالو را به ازای ۷ دلار به کشورهای اروپایی بفروشد، با کسر هزینه های گمرک، بیمه و حقوق کارگر از هر زالو ۴ دلار سود خالص برداشت خواهد کرد در حالی که در ایران قیمت فروش زالو در بهترین حالت هزار و ۱۰۰ تومان است. پزشکان زالو را با قیمتی حدود ۹۰۰ تا هزار و ۱۰۰ تومان از ما می خرند و در مطب هرکدام را ۱۰ هزار تومان پای بیماران حساب می کنند”

 

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • نوزده − 13 =