پرورش زالو حرفه نسبتا جدیدی است که در ایران بسیاری از کارآفرینان با آن آشنایی دارند و کارجویان بسیاری نیز درصدد راه اندازی این شغل هستند. در این مقاله نگاه اجمالی به شغل پرورش زالو و وضعیت آن در ایران و همچنین سود پرورش زالو می پردازیم. استفاده از زالو بین اقوام ایرانی از دیرباز وجود داشته در گذشته زالو را از طبیعت جستجو می کردند و برای درمان بسیاری از بیماری ها از آن استفاد می کردند اما این جانور کوچک نیز از گزند صید بی رویه بشر مصون نماند و رفته رفته به جانوری کم یاب در طبیعت تبدیل شد. از این رو جوامع با توجه به کمبود آن و همچنین سود پرورش زالو به این حرفه روی آوردند و با توجه به بازار بکر زالو، خرید و فروش زالو نیز رونق پیدا کرد.

سود پرورش زالو

سود پرورش زالو

سود پرورش زالو در ایران

امروزه علاوه بر بازار داخلی خرید و فروش زالو صادرات زالو نیز رونق بسیاری دارد. حتی در بسیاری از مواقع استقبال کشورهای اروپایی از خرید زالو بسیار بیشتر از داخل کشور است. علیرضا تندرو که یکی از پرورش دهندگان برتر زالو در کشور است و به خارج از کشور نیز زالو صادر می کند از  سود پرورش زالو و  صادرات زالو به خارج می گوید:

“سفارش کشورهای اروپایی هم غالبا در تیراژ ۱۰۰ هزارتایی به بالاست. من در حال حاضر مجوز تولید سالانه ۱۰۰ هزار زالو را دریافت کرده ام و فکر می کنم رسیدن به در آمد سالانه ۴۰۰ هزار دلار از صادرات زالو برایم چندان دور از دسترس نباشد اکنون فرانسه بیش از ۱۰۰ سال است که به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کننده های زالو در جهان شناخته شده است. زالو درمانی و حجامت در اروپا روز به روز گسترده تر می شود، درحالی که وزارت بهداشت ما متاسفانه این روش های درمانی را به سخره می گیرد و غیر بهداشتی اعلام می کند!!!”

این خبرها حاکی از آن است علاوه بر  بازار  داخلی خرید زالو و فروش زالو بازار خارجی خرید و فروش زالو نیز داغ است و درآمد پرورش زالو را خوب نشان می دهد. علیرضا تندرو همچنین درباره ضریب سوددهی پرورش زالو می گوید:

“سود پرورش زالو با احتمال خطا تقریبا هر زالو ۱ به ۱۲ می‌شود و اگر بتواند به این میزان از سوددهی برسید، منطقی است و اگر به بیشتر از میزان برسید، سود بیشتری نصیبتان شده است. اگر سوددهی را همین ۱ به ۱۲ بگیریم و به فرض ۲۰۰۰ عدد از این زالوها از بین رفته اند تقریبا ۱۰۰۰۰ زالو خواهید داشت که  با توجه به بازار فروش زالو می‌توانید آن را حداقل ۱۸ میلیون تومان بفروشید.  البته این برآورد سود برای افرادی است که تازه وارد شغل پرورش زالو شده اند و در سالهای آینده این سود پرورش زالو به ضریبی مثل ۱ به ۵۰ خواهد رسید”.

راه اندازی پرورش زالو

اگر می خواهید به شغل پرورش زالو وارد شوید شرکت گیلان لیرو یکی از برترین پرورش دهندگان زالوی طبی در کشور است در حال فروش زالو  با قیمت مناسب در ایران است و علاقه مندان به راه اندازی شغل پرورش زالو می توانند نسبت به خرید زالو از این شرکت اقدام کنند. گیلان لیرو همچنین در راستای ترویج شغل پرورش زالو اقدام به گذاشتن کلاسهای آموزش پرورش زالو نموده است و کسانی که قصد پرداختن به حرفه پرورش زالو دارند می توانند با شرکت در دوره های آموزش پرورش زالو در شرکت گیلان لیرو آموزش های تخصصی لازم برای پرورش زالو را ببینند.

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سه × 2 =