زالوها از جانورانی هستند که خیلی ها با توجه به بازار آن اقدام به پرورش و فروش زالو می کنند. بازار فروش زالو بسیار خوب است  و به دو صورت می توان با آن درآمد زایی کرد اول با خرید و فروش زالو و دوم با فروش آنزیم های زالوها و استفاده از آنها در مواد دارویی و بهداشتی. با وجود این شاید خیلی ها حتی آنهایی که در کار خرید و فروش زالو هستند از آناتومی زالو اطلاعی ندارند و نمی دانند که چه چیزی این جانور کوچک را به موجودی ارزشمند در دنیای پزشکی تبدیل کرده که حتی در برخی از کشورها به منبع درآمد دولت ها تبدیل شده است. در کشور ما نیز مراکزی هستن که به طور تخصصی کار پرورش زالو  را انجام می دهند. شرکت گیلان لیرو یکی از باسابقه ترین شرکت ها در زمینه خرید زالو ، فروش زالو و همچنین آموزش و پرورش زالو است و از پیشگامان در صادرات زالوی طبی نیز به شمار می آید.

زالو

                              آناتومی زالوها

در این مقاله برای آشنایی بیشتر با زالوها درباره آناتومی زالو ها خصوصا دستگاه گوارش آن مطالبی می خوانیم.

 آناتومی زالو

همان طور که می دانیم زالوها عادت به خونخواری دارند و خون می مکند. زالوها با بادکش عقبی به موضع می چسبند و با بادکش جلویی خون می مکند. سه آرواره ی تیغه ای شکل از آن بیرون می آید که شبیه به اره حرکت می کنند این کار باعث بریدگی سه دندانه ای در پوست می گردد که به علت وجود ماده ای بی حس کننده در بزاق زالوها بی حس می شود. خون از رگهای پوستی خارج شده و وارد حفره دهانی می شود و توسط حلق ماهیچه ای مکیده می شود. ماده ای به نام هیدرودین در بزاق آنها وجود دارد که خاصیت ضد انعقادی دارد و باعث لخته شده خون و قطع خونریزی می شود.
زالوھا خون را به سرعت ھضم نمی کنند و مقدار کمی از آنزیم ھای ھضمی را خودشان تولید می کنند اما در عوض بر آنزیم ھای تولید شده توسط فلور میکروبی ھم سفرگان داخلی تکیه می کنند .زالوها باکتری های در روده دارند که آنزیم های خاصی تولید می کنند و دو وظیفه ی اساسی دارند یکی اینکه یک ماده آنتی بیوتیک ترشح می کنند که از رشد سایر باکتری ها جلوگیری می کند و به دنبال آن تجزیه خون را که به مدت طولانی در سیستم گوارشی آن ھا باقی می ماند به تعویق می اندازد و دیگری حاوی آنزیمی است که نقش مهمی در ھضم و جذب مواد غذایی دارد.

 

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 2 × پنج =