زالوها نوعی کرم حلقوی هستند که محل زندگی آنها اطراف آبهای شیرین است اما بعضی از آنها در خاک زندگی می کنند. مفیدترین زالوها که از آن برای زالودرمانی نیز استفاده می شود زالوی طبی است.بازار فروش زالو  ی طبی بسیار خوب است  و به دو صورت می توان با آن درآمد زایی کرد یکی با خرید و فروش زالو و دیگری با فروش آنزیم های زالوها و استفاده از آنها در مواد دارویی و بهداشتی. در کشور ما نیز مراکزی هستن که به طور تخصصی کار پرورش زالو  را انجام می دهند. شرکت گیلان لیرو یکی از باسابقه ترین شرکت ها در زمینه خرید زالو ، فروش زالو و همچنین آموزش و پرورش زالو است و از پیشگامان در صادرات و فروش زالو ی طبی نیز به شمار می آید.مناسب ترین نوع زالو برای خرید زالو و مصارف پزشکی زالوی سبز رنگ متمایل به زیتونی است که این زالو به طور تخصصی در شرکتی گیلان لیرو پرورش داده می شود. در این مقاله در پی مقالات قبلی که در مورد پرورش زالو و آناتومی زالو مطالبی بیان شد اکنون به نحوه تکثیر و تولیدمثل زالو می پردازیم.

تولیدمثل زالو

تولیدمثل زالو

تولیدمثل زالو

زالوها تا وقتی که احساس آرامش نکنند اقدام به تخم گذاری نمی کند یعنی وقتی که از محیط بیرون احساس امنیت کنند تخم گذاری می کند. در مواردی که زالو احساس آرامش نکند ممکن است تا ۹ ماه اقدام به تخم ریزی نکند.

جفت گیری و تولیدمثل زالو

زالوها پس از گذشت چهار ماه از تولد به بلوغ جنسی می رسند. زالوها هرمافرودیت (دوجنسی) هستند یعنی هم اندام تناسلی ماده و هم نر را دارند (به ترتیب تخمدان و بیضه) اما در بدو تولد فقط اندام جنسی نر دارند با وجود دوجنسی بودن زالوها قادر به خودباروری نیستند و برای باروری نیاز به لقاح متقابل  دارند.

در حین آمیزش زالوها از تزریق زیرجلدی اسپرم خود استفاده می‌کنند.  اسپرماتوز یک ساختار حاوی اسپرم است که زالوها از آن استفاده می کنند. زالوها برای جفت گیری کنار هم قرار می گیرند و در حالی که جلوی یکی رو به پشت دیگری است هر زالو اسپرماتوفر خود را به اندام دیگری تزریق می‌کند.

تخم ناشی از آمیزش زالوها با یکدیگر به شکل پیله ژله مانندی از زالو جدا شده و به خاک یا سنگ یا کنده های درخت در حاشیه آب می چسبند و پس از مدتی به صورت کرم های ریزی ظاهر می شوند.

مراحل رشد لارو زالو

مرحله اول:در این مرحله سلول تقسیم شده یک جوانه سای AB و CD  تشکیل می‌شود.

مرحله دوم: در مرحله دوم سلولی میان چهر که سیتوپلاسم بدون یاخته که تلوپلاسم نامیده می‌شود شکل می‌گیرد.تلوپلاسم به عنوان عامل تعیین‌کنندهٔ سرنوشت سلول D شناخته شده است.

مرحله سوم: در این مرحله هنگام دومین تقسیم سلولی در بلاستومر CD تقسیمی نامساوی رخ می‌دهد. در نتیجه موجب بوجود آمدن یک سلول بزرگتر D در سمت چپ و یک سلول کوچکتر C در سمت راست می‌شود. این مرحلهٔ تقسیم نامساوی به تارچه بستگی دارد و در پایان سلول AB تقسیم می‌شود.

مرحله چهارم: سلول‌های بنیادی میکرومرها و تلوبلاست‌ها  در مرحله چهار تشکیل می‌شوند و در نتیجه، D quadrant برای تشکیل سلول‌های پیش‌ساز DM و DNOPQ تلوبلاست تقسیم می‌شود.

 

 

 

 

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • سیزده + 6 =