امروزه به علت استفاده بی رویه از سموم کشاورزی در محیط زیست و همچنین صید بی رویه، یافتن این موجود در طبیعت کاری بسیار مشکل شده است. از این رو افراد به پرورش زالو روی آورده اند. از عمده دلایل افراد برای پرداختن به پرورش زالو بازگشت سرمایه بسیار خوب آن است. توجیه اقتصادی پرورش زالو بسیار خوب ارزیابی میشود زیرا از طرفی راه اندازی آن آسان است و برای شروع می توان پرورش زالو را در خانه آغاز کرد و هم سرمایه اولیه کمی می خواهد. برای تکثیر و پرورش زالو در خانه نیاز  به ۱۰ هزار قطعه زالو و  یک فضای ۳۰ متری و سرمایه اولیه ۱۴ میلیون تومان است که با فروش یک دوره تولید زالوی طبی این سرمایه حداقل ۳ برابر خواهد شد.

توجیه اقتصادی پرورش زالو

توجیه اقتصادی پرورش زالو

کسانی که می خواهند تولید و پرورش زالو را در محیطی غیر از منزل انجام دهند به فضایی برابر با ۲۰ متر مربع نیاز دارند که هزینه آن نیز تقریبا ۵ تا ۱۵ میلیون می شود. در پرورش زالو در منزل نیاز به گرفتن مجوز نیست اما برای پرورش زالو در سطح وسیع باید از سازمان شیلات هر استان مجوز گرفته شود.

از طرفی قیمت زالو یکی دیگر از جذابیت های شغل پرورش زالو است. قیمت فروش زالو در کشور های اروپایی بین ۲ دلار تا ۸ دلار است و این می تواند پرورش زالو را به صادراتی پرسود تبدیل کند. به غیر از بازار صادرات زالو، در داخل کشور هم بازار فروش زالو  از موقعیت خوبی برخوردار است. طبق آمار رسمی زالو در ایران روزانه ۴۰.۰۰۰ تا ۵۰.۰۰۰ زالو مصرف میشود (مصارف گوناگون) که تولیدات داخلی جوابگوی این حجم از مصرف نیستند که مشاهده میشود در برخی از فصول سال قیمت خرید زالو به علت همین کمبود زالو چندین برابر میشود.

علیرضا تندرو یکی از پرورش دهندگان زالوی طبی که همه ساله تعداد زیادی زالو به خارج از کشور صادر می کند، درباره توجیه اقتصادی پرورش زالو می گوید:

“سود پرورش زالو با احتمال خطا تقریبا هر زالو ۱ به ۱۲ می‌شود و اگر بتواند به این میزان از سوددهی برسید، منطقی است و اگر به بیشتر از میزان برسید، سود بیشتری نصیبتان شده است. اگر سوددهی را همین ۱ به ۱۲ بگیریم و به فرض ۲۰۰۰ عدد از این زالوها از بین رفته اند تقریبا ۱۰۰۰۰ زالو خواهید داشت که  با توجه به بازار فروش زالو می‌توانید آن را حداقل ۱۸ میلیون تومان بفروشید.  البته این برآورد سود برای افرادی است که تازه وارد شغل پرورش زالو شده اند و در سالهای آینده این سود پرورش زالو به ضریبی مثل ۱ به ۵۰ خواهد رسید”.

 

 

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • دو × پنج =