در بخش اول از مقاله روشهای پرورش زالو  تعدادی از روش های پرورش زالو گفته شد که عبارت بودند از : پرورش زالو در استخر گلی ، پرورش زالو در استخر سیمانی ، پرورش زالو در بطری شیشه ای و آکواریوم  و پرورش زالو در گونی پارچه ای. روش های پرورش زالو بسیار متفاوت می باشد و مواردی که گفته شد تنها تعدادی از روش های پرورش زالو می باشند که هر کدام با یکدیگر تفاوت دارند و مناسب با شرایط خاصی هستند . اما یک سری عواملی هستند که در هر روش پرورش زالو باید مورد توجه قرار بگیرند مانند آب محیط پرورش زالو که باید دارای املاح کمی باشد که متخصصان بهترین آب را آب چشمه های کوهستانی می دانند که دارای املاح کمتر ، دمای پایین و مهم تر و همچنین دارای کیفیت ثابتی در طول سال می باشد. از دیگر عوامل مهم که زالوها به آن حساس هستند دمای آب و PH آن و همچنین بهداشتی بودن آب است. مسئله بهداشتی بودن محیط پرورش زالو در مقاله بهداشت پرورش زالو به طور کامل توضیح داده شد و اما در این مقاله دو روش دیگر در پرورش زالو به نام های پرورش زالو در استخر برزنتی و پرورش زالو در مخزن آب توضیح داده می شوند .

روش های پرورش زالو

                     روش های پرورش زالو

انواع روش های پرورش زالو

پرورش زالو در استخر برزنتی

پارچه برزنتی به علت بافت با تراکم بالا و ضد آب شدن با مواد مناسب، با دوام و غیر قابل نفوذ می باشد و درست کردن استخر با آن در زمان کمتر و به راحتی انجام می شود به طوری که بعد از گودبرداری، لایه ای از برزنت داخل آن قرار داده می شود و از آن می توان به عنوان استخر پرورش استفاده کرد. در ارتفاع نیز می توان استخر برزنتی ایجاد کرد. از مزایای پرورش زالو در استخر برزنتی کاهش هزینه و نیاز نداشتن به مصالح ساختمانی مانند سیمان و .. است. همچنین بر هم زدن و انتقال استخر برزنتی از محلی به محل دیگر نیز راحت است و هزینه و خسارت کمتری را هنگام انتقال تحمیل خواهد کرد.

سایر موارد مراقبتی و نگهداری در استخر برزنتی شبیه به استخر سیمانی می باشد که برای اطلاعات بیشتر در این زمینه به  مقاله روشهای پرورش زالو مراجعه فرمایید.

استخر برزنتی حاوی زهکش در کف نمی باشد و تخلیه آب به صورت سرریز می باشد و یا به صورت مکش انجام می شود.

استخر برزنتی هم در عمق و هم در ارتفاع می تواند نصب گردد.

پرورش زالو در استخر برزنتی

پرورش زالو در استخر برزنتی

پرورش زالو در مخزن آب (پلی تانک)

پرورش زالو ی طبی در مخزن آب به پرورش دهنده زالو این امکان را می دهد که مدیریت بهتری را به اجرا بگذارد.

به طور میانگین در هر ۱۰  لیتر آب حداکثر۵۰ زالو نگهداری می شود. هر مخزن دارای دو خروجی زهکش می باشد یکی در کف و دیگری در ۴۰ -۳۰ سانتی متری مخزن که به عنوان سرریز می باشد. ورود آب از بالا توسط شبکه لوله کشی شده از مخزن ذخیره آب ، انجام می شود. محیط داخل مخزن هم می تواند خالی از مواد اضافی باشد که کنترل بیشتری را نیاز خواهد داشت و هم می تواند شبیه استخرهای گلی و سیمانی حاوی مواد و تجهیزاتی همچون گل طبیعی و یا خاک رس، گیاهان آبزی ، سکوی زالو، قطعات آجری و سفالی و … باشد.

پرورش زالو در مخزن آب

پرورش زالو در مخزن آب

تمامی مباحث مطرح شده در این مقاله و سایر مقاله های مربوط به پرورش زالو به طور کامل در دوره آموزش پرورش زالو گفته می شود و این مقالات فقط توضیح اجمالی برای معرفی روش های پرورش زالو است. علاقه مندان به شغل پر منفعت خرید و فروش زالو و پرورش زالو می توانند با خرید فیلم های آموزش پرورش زالو و یا شرکت در دوره آموزش پرورش زالو اقدام به یادگیری کنند.

 

 

 

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 13 − چهار =