پیشینه استفاده از زالو در جهان به ۴۰۰۰ سال پیش باز می گردد که از آن در درمان بیماری ها استفاده می کردند. با پیشرفت علم و تکنولوژی دانشمندان خواص فراوان دیگری برای زالو یافتند که باعث ارزشمند شدن بیش از پیش این موجود کوچک شد. خواص بسیار زیاد شناخته شده  برای زالو باعث بالا رفتن آمار خرید زالو در ایران و سایر کشورها شده است. به همین دلیل نیز قیمت فروش زالو نیز در طول سال نوسانات زیادی دارد. بالا بودن قیمت خرید و فروش زالو حاکی از کمیاب و ارزشمند بودن این موجود است. از موارد استفاه زالو می توان در درمان بیماری ها و ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی اشاره کرد. با توجه به کمیاب و ارزشمند بودن زالو و رو به انقراض بودن آن در طبیعت پرورش زالو جایگاه بسیار مهمی پیدا کرده است. با پرورش و فروش زالو به مراکز درمانی می توان در بقاء نسل این موجود و ترویج زالودرمانی سهیم شد و هم سود مالی خوبی از فروش زالو بدست آورد. علاوه بر فروش زالو به داخل کشور بازار خرید و فروش و صادرات زالو در خارج از کشور نیز بسیار خوب ارزیابی می شود و کشورهای زیادی هستند که از زالو استفاده های زیادی می کنند و خواهان خرید زالو هستند. به طور مثال بزرگترین کارخانه در روسیه وجود دارد که از زالو در تولید مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می کند و از آنجایی که زالو های شرقی به خصوص ایرانی از کیفیت مطلوبی برخوردارند کشورهای زیادی خواهان خرید زالو ی ایرانی هستند. علاوه بر مصرف و خرید و فروش زالو در دنیای مدرن، استفاده از زالو در طول تاریخ نیز دیده می شود. در این مقاله قصد داریم پیشینه استفاده از زالو و زالودرمانی را در طول تاریخ بیان کنیم.

پیشینه استفاده از زالو

پیشینه استفاده از زالو

 

استفاده از زالوی طبی سابقه ای طولانی دارد و پیشینه استفاده از زالو به حدود چهارهزار سال قبل برمی گردد. تصاویر موجود در مقبره مصریان قدیم که مربوط به سالنهای ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح است ، مبین استفاده پزشکی از زالو در آن دوران می باشد. همچنین در نوشته هایی که به خط میخی از مردم بابل جای مانده به استفاده آنان از زالو در درمان بیماری ها شده است.

اسناد تاریخی نشان می دهد، صدها سال قبل از اینکه مردم مغرب زمین (اروپا ، آمریکا و … ) زالو را بشناسند و به خواص درمانی آن آگاهی یابند، در خاورمیانه از زالو برای مقاصد درمانی استفاده می شده است. به عنوان مثال چند تن از دانشمندان و پزشکان را که در این زمینه نظرات و نوشته هایی داشتند، در زیر آورده ایم:

 • کتاب خلاصه الحکمه، جلد دو، نوشته حکیم بزرگوار عقلی خراسانی
 • کتاب ذخیره خوارزم شاهی، جلد سوم نوشته حکیم بزرگوار سید اسماعیل جرجانی
 • کتاب نجات از مرگ مصنوعی نوشته حکیم علی اکبر سقاباشی
 • کتاب قانون جلد یک، نوشته استاد الاطباء و حکیم بی نظیر ابوعلی سینا

پیشنه استفاده از زالو در ایران و سایر کشورها

 • پیشینه استفاده از زالو در ایورودای طبی در هند قدمت دیرینه دارد. حتی امروزه این شیوه توسط افراد بومی به کار گرفته می شود. بیشترین توصیفها از زالودرمانی در متون هندی به ۱۰۰ – ۶۰۰ سال قبل از میلاد می رسد.
 • زالوی هیرودومدیسینالیس به طور معمول برای حجامت در اروپا و ایران در زمانهای بسیار دور کاربرد داشته است و هم اکنون در ایران نیز به کار می رود. زمانی زالودرمانی آنچنان معمول بوده است که پزشکان خود را زالو می نامیدند.
 • در طب سنتی چین از زالوی طبی بیشتر جهت ساخت دارو استفاده می شده است.
 • از زمان طب یونانی از زالو جهت گرفتن خون از ورید، کاهش آماس و دررفتگی مفاصل، جهت خارج کردن خون اشخاص بیماری که از دردهای ناشی از یک سرماخوردگی معمول تا سرطالن رنج می بردند استفاده می شد.
 • تا سال ۱۸۲۸ زالوها مهمترین مقالات در فارماکوپه (material medica) بودند و سالیانه حدود صد میلیون زالو در فرانسه استفاده می شد.
 • زالوی دارویی آمریکا، ماکروبدلاکورا است. Sawyer 1974 بیان کرده است که در حدود سال ۱۸۵۰ یک مزرعه در آمریکا روزانه به اندازه ۱۰۰۰ عدد یا حتی بیشتر زالو پرورش میداده است. در سال ۱۸۶۳ حدودا هفت میلیون زالو در بیمارستانهای لندن و ۵ تا ۶ میلیون زالو در بیمارستانهای پاریس استفاده می شده است. در آن زمان تقاضا برای زالوهای دارویی آنقدر زیاد بود که حتی گونه های مناسب را برای درمانی پرورش می دادند.
 • از حدود سال ۱۸۵۰ زالوها در اروپای مرکزی به علت مصرف زیاد نابود شدند و بایستی از آسیای مرکزی وارد می شدند و همین مسئله باعث افزایش قیمت خرید و فروش زالو شد.
 • در پیشینه استفاده از زالو سال ۱۸۷۵ – ۱۹۲۲ یک رویداد مهم در تاریخچه زالودرمانی اتفاق افتاد و آن کشف ماده ضد انعقاد خون به نام هیرودین در بزاق زالو بود.
 • از دهه ۱۹۷۰ به بعد زالودرمانی به یک بازگشت جهانی قابل توجه دست یافت از جمله استفاده در زمینه های پزشکی عمومی، جراحی پلاستیک و ترمیمی و پیوند اعضا
 • از سال ۲۰۱۳ به مصرف بالا و افزایش قیمت خرید زالو ی پزشکی ، در اروپا و روسیه جهت تامین کسری زالوی طبی مورد نیاز به خرید زالو از کشورهای آسیای میانه و همچنین ایران روی آوردند. به طوری که زالوهای تالابی ایران از مرزهای شمالی ایران به کشورهای آذربایجان و روسیه و از مرزهای غربی به کشور ترکیه و آنجا به اروپای مرکزی فرستاده می شود تا جایی که صید بی رویه باعث در معرض انقراض قرار گرفتن این گونه با ارزش شده است.

 

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • هفده + 7 =