در این مقاله مطالبی در مورد تولید مثل زالو در محیط های طبیعی و همچنین در کارگاه های پرورش زالو بیان می شود. درصد تکثیر و تولید مثل زالو یکی از دلایلی است که باعث جذب افراد به سمت حرفه پرورش زالو شده است. صرفه اقتصادی پرورش و فروش زالو وبه دنبال آن خرید زالو و تکثیر و تولید مثل آن از مطالب مورد بحث در این مقاله است. با ما همراه باشید.

در طبیعت معمولا زالوها یک بار در سال جفت گیری می کنند و زمان مناسب آن نیز در اوایل فصل بهار است که دمای هوا معتدل می شود و شرایط جفت گیری و تولید مثل زالو ها فراهم می شود.

جالب است بدانید که زالو ها هم مانند دیگر کرم های حلقوی و کم تاران هم اندام تولید مثلی نر را دارند و هم اندام تولید مثلی ماده را ولی قابلیت خودباروری ندارند یعنی نمی توانند خود را بارور کنند.

برای بارور شدن و تولید مثل باید جفت گیری کرده و مواد تولید مثلی را با هم مبادله کنند. پس از جفت گیری و تبادل مایع تولید مثلی هر زالو می تواند به صورت مجزا شروع به تخم گذاری یا همان پیله گذاری کند.

تولید مثل زالو

تولید مثل زالو

همان طور که گفته شد در طبیعت زالوها معمولا در سال یک بار جفت گیری می کنند اما در کارگاههای پرورش زالو که هدف عمده تکثیر و تولید مثل زالو و فروش زالو است. با فراهم آوردن شرایط مناسب محیطی  مانند نوع غذا و دمای محیط می توانند تعداد بیشتری جفت گیری زالو داشته باشند  و معمولا هر دو یا سه ماه یک بار جفت گیری زالوها انجام می شود. مدت زمان جفت گیری نیز معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه است.

تولید مثل زالو و پیله گذاری(کوکون)

تولید مثل و پیله گذاری زالو

پیله گذاری زالو

به طور معمول زالوها در هر جفت گیری ۸ پیله در ۸ روز تولید می کنند یعنی به طور میانگین روزی یک پیله. اما این رقم به طور میانگین است تعداد پیله و جنین های داخل پیله در همه ی زالوها یکسان نیست و متناسب با شرایط فیزیکی آنها است.

پس از جفت گیری معمولا دو الی سه روز طول می کشد که زالوها پیله گذاری کنند. از هر پیله یا همان کوکون معمولا تعداد ۲۰ الی ۳۰ جنین زالو خارج می شود. ۱۰ تا ۱۵ روز طول می کشد که جنین ها از آن خار ج شوند.

در محیط های طبیعی پس از جفت گیری زالوها شروع پیله گذاری می کنند و پیله ها را به اجسام سخت سخت و صخره ای می چسبانند. یعنی بستر مناسب برای پیله گذاری زالوها در طبیعت اجسام سخت است.

اما در کارگاههای پرورش زالو این محیط را در حوضچه های پرورش زالو به صورت مصنوعی ایجاد می کنند که بستر مناسب برای پیله گذاری و تولید مثل زالوها فراهم شود.

نکته بسیار مهم این است که تعذیه و شرایط محیطی در دوره جفت گیری ، تعداد تخم ها، تعداد جنین ها و پیله ها اثر می گذارد.

صرفه اقتصادی پرورش زالو

به طور عملی از هر زالو حدود ۱۲۰ جنین تولید می شود . در واقع یک زالو تبدیل به ۱۲۰ زالو می شود و این یعنی صرفه اقتصادی بسیار خوب از پرورش و فروش زالو.

البته آمار بالا به صورت عملی است در حالت ایده آل و تئوری اگر از هر زالو ۸ تا ۱۲ عدد پیله تولید شود و در هر پیله نیز حدود ۳۰ جنین باشد. چیزی بسیار بیشتر از ۱۲۰ جنین خواهیم داشت . اما این آمار در شرایط عملی امکان پذیر نیست زیرا همه زالوها این مقدار پیله و جنین تولید نمی کنند و همان طور که بیان شد تعداد پیله ها و جنین های تولید شده در هر زالو متفاوت است.

همین ضریب تولید زالو است که شغل پرورش زالو و فروش زالو را بسیار سودآور ارزیابی می کند.

همه مباحث مطرح شده در این مقاله و سایر مقالات در دوره های آموزش پرورش زالو شرکت گیلان لیرو که تحت نظر اساتید باتجربه و متخصص برگزار می شود. به طور مفصل بیان می شود. در مورد سود حاصل از پرورش زالو و خرید زالو و همچنین فروش زالو می توانید از راهنمایی و مشاوره شرکت گیلان لیرو بهره مند شوید.

فروش زالو

فروش زالو

درباره Modir

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 7 + 9 =